Praca sterowników PLC

Sterowniki PLC są niczym innym jak uniwersalnymi urządzeniami, które stosowane są w celu obsługi mniejszych, a także średnich systemów, wymagających szybkiego i prostego sterowania. Odpowiednikiem wykorzystywanym w przypadku dużych mechanizmów są natomiast kontrolery PLC, charakteryzujące się stosowną wydajnością oraz odpornością na awarie.

Automatyka przemysłowa i podstawowe funkcje sterowników PLC

Poza sterowaniem wszelkiego rodzaju urządzeniami, zarówno sterowniki PLC, jak i kontrolery PLC, przystosowane są do obsługi układu wejść-wyjść, udostępniania niezbędnych danych do wielu różnych paneli operatorskich oraz systemów nadrzędnych. Ponadto mają za zadnie również znacząco ułatwić komunikację z urządzeniami wykonawczymi.

W dużym skrócie i uproszczeniu, cel pracy sterowników PLC można więc wyrazić w pięciu podstawowych krokach. Są to między innymi: autodiagnostyka, odczyt wejść, wykonanie programu, zadanie komunikacyjne oraz ustawienia wyjść.

Zastosowanie sterowników PLC

Warto wspomnieć, że urządzenia te pracują cyklicznie, co oznacza, że sterownik musi wykonać swoją pracę, krok po kroku realizując zadania zapisane w programie. Po całej operacji sterownik wpisuje do pamięci stany wyjść, podczas gdy system operacyjny ma za zadanie wysterować wejścia sterujące elementami wykonawczymi.

Sterowniki PLC obecnie wykorzystywane są przede wszystkim w: transporcie, przemyśle maszynowym lub też chemicznym, automatyce budynkowej, a także energetyce. Pracując ze sterownikami PLC, warto nauczyć się ich odpowiedniego programowania.

Po więcej informacji zapraszam tutaj: http://induprogress.pl/produkty/sterowanie-i-wizualizacja-procesow/sterowniki-plc-serii-as300/